Mala princeza (ili kako magarac umalo nije postao car)

  • Pozorište Prijedor, Bosna i Hercegovina
  • Sreda, 4.9. u 19:00 časova

U dalekom carstvu mala princeza živi u blagostanju sa svojom majkom-caricom i dvorjanima... Mala princeza od rođenja ima zlato u grlu, zato pjeva najljepše u carstvu.

Vrijeme joj je za udaju,ali princeza koja je razmažena i uobražena obećala je carici da će se udati samo za onog ko pjeva lijepo kao ona. Dolazili su mnogi prosci,nudili silna blaga, kraljevstva i čuda. Uzalud..niko nije pjevao kao princeza,osim siromašnog mlinarevog sina koji je sa svojim magarcem prolazio pored dvora i zapjevao...princeza je pjevala s njim...malo se i zaljubila,ali ne može princeza da se uda za odrpanca! Tada sudbina umiješa svoje prste...

Tekst: Ksenija Stojanović
Režija i adaptacija: Željko Kasap
Igraju: Mirela Predojević, Sabina Halilović, Zorica Jojić, Siniša Vučićević, Darko Stojić, Dean Batoz, Srđan Knjeginjić, Dubravko Vukadinović

Pozorište Prijedor kao institucija postoji šest decenija. Tridesetih godina XX vijeka pozorišni život u Prijedoru najviše je bio pod uticajem Narodnog pozorišta Vrbaske banovine iz Banjaluke, koje je osnovano 1930. godine. Nakon zastoja izazvanog ratom prvi znaci obnavljanja pozorišne aktivnosti pokazuju se već 1945. godine.

58. sezona Pozorišta Prijedor je do sada najuspješnija sezona ove kulturne ustanove. Prema brojnim ocjenama, najuspješniji ansambl, ne samo u Republici Srpskoj, nego i u BiH, o čemu svjedoči šest nagrada na najstarijem i najznačajnijem pozorišnom festivalu u BiH, u Jajcu. Dvije izuzetne glumačke nagrade na Međunarodnom festivalu pozorišta u Brčkom, te učešće na Sarajevskoj zimi i Međunarodnom festivalu u Klužama u Sloveniji. Za sve napore na polju razvoja i širenja kulture u gradu na Sani, Pozorištu Prijedor je 2011. godine dodijeljena Nagrada opštine Prijedor.

Papirna magija

  • "Mesebolt" lutkarsko pozorište, Szombathely, Mađarska
  • Četvrtak, 5.9. u 19:00 časova

Režija: Katalin H. Nagy
Scenografija: Péter Trifusz
Muzika: Dávid Kiss
Igraju I stvaraju magiju: Zsófia Gyurkovics, Bálint Kovács

Papirna čipka, papirna traka, kutija za papir, rolna papira……Možete li verovati da to nije papir, već smešna i magična igračka? Oni će postati mala ribica i usisivač, ako želite, trčanje po visokim stepenicama ili mali čamac na vodi i neuhvatljiva senka….

Potraži ih – čekaju samo tebe

Nešto zeleno

Nešto zeleno

  • Pozorišna trupa "Čuvari prirode" Beograd, Srbija
  • Četvrtak, 5.9. u 11:00 časova

Dva hrabra dečaka kreću u misiju spašavanja prirode koja se godinama ne oseća dobro. U toku predstave priroda ih uči kako male promene u njihovim svakodnevnim navikama mogu napraviti veliku razliku za našu planetu. Puno smeha, šaljivi kviz u kom učestvuje i publika i vesele pesme koje se lako pamte će učiniti da deca izađu sa predstave puna lepih utisaka ali i kao budući čuvari prirode.

Verujemo da promene kreću od pojedinca i da zavise od toga koju priču pričamo sami sebi, a onda i deci.

Dramaturgija: Sonja Leštar i Maja Grgić
Producenti: Aleksandra Bezmarević Stević i Sandra Lejić
Igraju: Milica Janketić, Miloš Lalović i Đorđe Kocić

Kako se menja društvo? Tako što deci damo šansu da budu bolji od nas. "Nešto zeleno" je projekat za sve nas koji verujemo da promene kreću od pojedinca i da zavise od toga koju priču pričamo sami sebi, a onda i deci.Nešto zeleno je stav, Nešto zeleno je revolucija razmišljanja o zajedničkom domu- o planeti.

Projekat je počeo izdavanjem knjige Nešto zeleno u septembru 2023. godine. Knjiga je napisana sa ciljem da se pojam ekologije i očuvanja životne sredine približi mališanima. U knjizi se nalazi mnoštvo primera eko navika koje deca mogu sprovesti u delo i na taj način prikupljati poene. Prvi tiraž knjige od 2000 primeraka je prodat za mesec dana. Do sada su ištampana tri izdanja knjige. Nastavak projekta je pozorišna predstava “Nešto zeleno” koja je dramatizacija knjige za decu “Nešto zeleno” . Pozorišna trupa "Čuvari prirode" nastavlja svoju misiju započetu ovim projektom.

Carevo novo odelo

  • Pozorište “Chameleon”, Plovdiv, Bugarska
  • Petak, 6.9. u 11:00 časova

“Carevo novo odelo“ je jedna od najpoznatijih Andersenovih bajki. Ispunjena je temama i porukama koje su aktuelne i danas – iskrenost, glupost, moć i laž koja, mnogo puta ponovljena, postaje istina. Ali svi oni podležu veoma važnoj temi za današnje vreme – otkirivanju istine.

Lutke i dekor su kreirani od različitih vrsta vešalica.

Režija: Anna-Valerya Gostanyan
Lutke: Angelina Rizova
Scenografija: Maria Karamarkova
Muzika: J. S. Bach
Igraju: Daniel Rusev, Daniela Ruseva, Tsvetelina Nikolova

Pozorište „Kameleon“ je mala profesionalna pozorišna kuća koja stvara predstave za mladu i staru publiku. Trenutno, repertoar pozorišta raste novim glumcima i predstavama koje se oslanjaju na dobar smisao za humor. Umetnici Teatra „Kameleon“ su svoje predstave igrali u zemljama poput Srbije, Mađarske, Slovenije, Slovačke, Austrije, Nemačke, Rumunije, Francuske .

Vuk i sedam jarića

  • Dečije pozorište "Čarapa", Beograd, Srbija
  • Petak, 6.9. u 19:00 časova

Dobro poznata priča ''Vuk i sedam jarića'' na jednostavan način govori o borbi za opstanak sa kojom smo svakodnevno suočeni još od ranog detinjstva.

Jedan sasvim običan dan, u jednom sasvim običnom dvorištu, mama kao i svaka mama, deca kao i sva deca na svetu, radoznala i zaigrana i toliko obična pouka, toliko puta izgovorena- "Upamti šta ti kažem, dobro zaključaj vrata!" Suviše lako da bi bilo ozbiljno shvaćeno, sve dok na ta ista vrata ne zakuca gladni vuk. Tada počinje prava drama....

Tekst: Olivera Stamenković
Režija: Valentina Pavličić
Scenografija, kostim, lutke, maske: Boris Čerškov
Muzika: Marko Nikolić
Igraju: Miroljub Turajlija,Mitra Mladenović, Valentina Pavličić, Milica Burazer, Ivan Pavličić

Dečije pozorište "Čarapa"- Beograd nastalo je 1996. godine u Kruševcu, kao nezavisni teatar za decu- 2000-te godine seli se u Beograd i nastavlja sa radom na tri scene, izvodeći svoj repertoar koji trenutno ima 19 različitih naslova. Neguje prvenstveno lutkarski izraz, ali i ostale pozorišne forme namenjene najmladjima. Predstave su koncipirane tako da budu pitke, klasične, kao "kad mama detetu priča bajku". Deca se ne smeju ničega plašiti u pozorištu, zato u "Čarapu" dolaze i dvogodišnjaci, pa čak i oni još mladji.

Dečije pozorište „Čarapa“ aktivan je član medjunarodne asocijacije pozorišta za decu ASSITEJ i UNIMA i jedan od osnivača Saveza nezavisnih profesionalnih pozorišta za decu ( SNPPD)

Bela bajka

  • Pozorište "Pepino", Niš, Srbija
  • Subota, 7.9. u 11:00 časova

Režija: Nebojsa Boban Jovanović
Lutke i scenografija: Blagovesta Vasileva
Majstor svetla i tona: Milos Nikolić
Muzika: Borivoje Mladenović Ćaba.
Igraju: Nebojsa Jovanovic, Luka Jovanovic, Dragana Jovanovic /Nikolija Micić .

Lirska prica o snazi prijateljstva. Snežna priča o decaku Vanji koji u šumama snežne Planine gubi svog prijatelja, malog mačka. Dok traži svog izgubljenog prijatelja priroda i planinske zivotinje ga iskušavaju. Da li će mali Vanja uspeti da pobedi hladnoću, vetrove, umor i svoje strahove?

Pozorišna scena PEPINO iz Niša je profesionalna lutkarska trupa od 1997. godine. Danas ova putujuća lutkarska trupa broji šest članova: pet glumaca i jednog majstora svetla i tona. Misija im je da predstave za decu odvedu do svih mesta gde ima dece, te da ih upoznaju sa različitim oblicima lutkarstva. Većina njihovih predstava su komedije, a nose poruke drugarstva, ljubavi i poverenja... Trupa je do sada proputovala Evropu i svet. Igrali su u Austriji, Švajcarskoj, Švedskoj, Indiji, Sloveniji, a bili su na festivaliuma u Belorusiji, Bosni i Hercegovini, Rumuniji, Poljskoj, Bugarskoj, Ukrajini, Španiji, Rusiji, Kini Indoneziji, Egiptu, na Tajvanu...

Magični grad

  • Pozorište lutaka "Pinokio", Beograd, Srbija
  • Subota, 7.9. u 19:00 časova

„Magični grad“ je priča o jednoj Devojčici i njenom Ocu koji se iznenada suočavaju sa teškim životnim okolnostima. Da bi zaštitio ćerku od briga sveta odraslih, Otac smišlja bajkovite priče o gradu na koji su bačene čini, a u tome mu pomažu njegovi prijatelji: Slikar, Arhitektica, Veterinarka i Mašinovođa. U tom gradu oživljavaju vozovi i zgrade, drveće pleše, a životinje slikaju i sviraju instrumente. Kroz priče o Magičnom gradu, Devojčica uči o snazi mašte koja i u najtežim situacijama stvara radost i nadu.

Pisac: Đorđe Kosić
Autor: Anđelko Beroš
Tekst: Đorđe Kosić
Kompozitor: Irena Popović Dragović
Kostimograf: Lena Antić
Scenografija i izrada dekora: Uroš Danilović
Igraju: Anđela Alavirević Danilo Milić, Nikola Ranđelović, Anita Branković, Jovan Stanković, Ivana Todorović

Pozorište lutaka „Pinokio“- Beograd, koje je 2022. godine obeležilo 50 godina postojanja, jedino je isključivo lutkarsko pozorište u Beogradu. Već pola veka Pozorište lutaka „Pinokio“ čuva lutkarsku tradiciju i održava klasičan repertoar, a tradicionalne tehnike lutkarstva neguje i obogaćuje i time gradi čvrste temelje za budućnost ovog teatra i lutkarstva u Srbiji.
Pozorište na repertoaru ima preko četrdeset predstava koje su rađene po motivima klasičnih bajki, mitova, legendi i epske poezije ali i prema savremenim dramskim tekstovima i koje se svakodnevno izvode na matičnoj sceni i na brojnim gostovanjima. Koriste se različite lutkarske tehnike i forme, često u kombinaciji sa pozorištem senki i glumačkom igrom. Godišnje se na sceni Pozorišta lutaka „Pinokio“ izvede oko 250 predstava.

U poseti kod Kejt i Fredi

  • Babec Theater, Bitolj, Severna Makedonija
  • Ponedeljak, 8.9. u 11:00 časova

Svrha ove predstave je da pošalje poruku da ništa drugo, ni izgled ni materijalna sredstva, nije toliko važno u životu kao ponašanje. Ako živimo pošteno, sa dobrim srcem i ljubaznim odnosom prema svima, napisaćemo priču vrednu pričanja.

Autor: Ingeborg von Zadow
Reditelj: Jovan Ristovski
Igraju: Katt: Julijana Mirchevska, Katerina Anevska Drangovska, Marija Stefanovska
Majstor svetla : Igor Micevski
Tehnika: Cvetan Jovanovski
Producent: Vasko Mavrovski

Misija BABEC POZORIŠTA je da deci svih uzrasta, od 0 do 15 godina, ponudi pozorišnu umetnost kao svakodnevni deo njihovog odrastanja. Svojim predstavama žele da uspostave komunikaciju i vode dijalog sa njihovom mladom publikom o aktuelnim i svakodnevnim temama koje ih zanimaju i koje zaokupljuju njihovu pažnju. Da afirmišu stvaralaštvo makedonskih autora, ali i da promovišu svetsko stvaralaštvo za decu I mlade. Misija pozorišta je da pozorišnu umetnost ugrade u programe obrazovnih institucija na svim nivoima.

Vizija BABEC pozorišta u budućnosti je slika savremenog pozorišta za decu kao umetničke i obrazovne institucije. Babečko pozorište u budućnosti vide kao evropski pozorišni centar iz koga se razvijaju nove ideje i način razmišljanja o umetnosti pozorišta za mlade, koji promoviše nove forme u skladu sa svetskim saznanjima i savremenim trendovima.

OPOZORIŠTU:

UDRUŽENJE ZA KULTURU I UMETNOST BABEC TEATAR, BITOLJ,
BABEC THEATER - osnovano 07.08.2010
ICTF BITOLINO - osnovan 05.08.2011
POZORIŠNA ŠKOLA BABEC - osnovana 05.04.2014
Uspešno realizovano 13 Međunarodnih dečijih pozorišnih festivala u periodu od 2011. do 2024.godine

Igranih predstava: 91
Realizovanih radionica: 14
Publika: 18.200 gledalaca
Pozorišni ansambl I radnici: 54
Broj zemalja: 36

Uspešno realizovane 22. premijere dečjih pozorišnih predstava u periodu 2010-2024.
Odigrano predstava: 252
Publika: 64.600 gledalaca

Pinokio

  • Pozorište lutaka Košice, Slovačka
  • Nedelja, 8.9. u 19:00 časova

Didaktička i magična priča iz pera najpoznatijeg italijanskog pisca za decu, Karla Kolodija, pripada zlatnoj riznici svetskih bajki. Priča o avanturama drvenog dečaka po imenu Pinokio vekovima fascinira ne samo decu, već i odrasle. Teme ove bajke su obrazovanje, međugeneracijski odnosi i motivi poverenja, solidarnosti, žrtvovanja i iznad svega istine i laži, ali i empatije i razumevanja.

Režija: Peter Palik
Scenografija, lutke, kostimi: Naďa Salbotová
Muzika: Daniel Špiner
Umetnički direktor: Lukáš Kopas
Igraju: Peter Creek Orgován, Jana Štafurová, Jana Bartošová, Lukáš Takáč, Kristián Michal Hnát

Pozorište lutaka u Košicama - osnovano je 1959. godine kao četvrto profesionalno lutkarsko pozorište u Slovačkoj i jedino svoje vrste u istočnoj Slovačkoj. Pozorište je uvek težilo jedinstvenoj dramaturgiji, sa doslednim prisustvom kvalitetne glume. U svom stvaralačkom radu pozorište koristi sve mogućnosti i tehnike svojstvene lutkarstvu, dovodeći različite vrste lutaka i predmeta u život. Pozorište redovno učestvuje na domaćim I međunarodnim pozorišnim festivalima, osvojivši brojne nagrade, a poslednja je osvojila GRAND PRI naInteržalskom festivalu u Užgorodu 2017.g. Od 2012. godine pozorište organizuje međunarodni festival Dani lutkarskog pozorišta i igara za porodice, VIRVAR. Trenutno pozorište na svom repertoaru ima 23 predstave, što privlači 23.000 gledalaca godišnje.

Produkcije su namenjene publici od 3 I više, a takođe nudi predstave za stariju decu i omladinu.

O festivalu

“Limenka teatar fest” je nastao iz manifestacije “Limenkica -ulaznica”, u trinaestoj godini trajanja, kao jedinstvena manifestacija na svetu, koja, na neobičan način spaja edukaciju dece i mladih o zaštiti životne sredine i reciklaži i pozorišnu umetnost.

Pročitaj više...

Limenkica