Jedinstven pozorišno-ekološki projekat koji je ekološku svest lokalne zajednice podigao globalno, održao se u Novom Sadu jula 2022. godine, u organizaciji Dečjeg pozorišta “Čarapa” iz Beograda i podršku Fondacije “Novi Sad – evropska prestonica kulture”.
Novi Sad je ove, 2022. godine, evropska prestonica kulture i tim je povodom tokom cele godine organizovan niz raznovrsnih kulturnih programa: od koncerata i pozorišnih predstava, izložbi, performansa, filmskih projekcija, premijernih događaja, do umetničkih radionica, festivala, sa nizom lokalnih i regionalnih - pozorišnih, filmskih i muzičkih zvezda.
Plemenita ideja
Među svim tim programima jedan je pak bio najupečatljiviji, jer je svojim konceptom objedinio sve ono što je u svakom trenutku najvažnije za čovečanstvo – decu, mlade i ekologiju, čime se direktno upisao u festivale budućnosti.
Limenka teatar fest održan je od 24. do 28. jula 2022. godine u Kulturnoj stanici Eđšeg. U pet festivalskih dana posetilo ga je više hiljada dece, mladih i njihovih roditelja, čiji će se osmesi, uzvici radosti i oduševljenja, te salve aplauza dugo pamtiti i u postfestivalskim danima.
Pozorište o važnim temama
Festival je nastao s idejom da spoji pozorište za decu i ekologiju, i to tako što će buditi svest najmlađih o važnosti očuvanja životne sredine. S jedne strane, publika je imala priliku da vidi devet predstava na različite, a za odrastanje vrlo važne teme: samoće, empatije, drugarstva, razvoda roditelja, zaljubljivanja, ljubavi, solidarnosti, usamljenosti...
"Guska na mesecu", Kad su drvo i cvet spasili svet", "Lepotica i zver", "Bračne muke iz vizure ruke", "Mali veliki princ", "Jovanče i Marika", "Zaljubljene cipelice", "Cvrčak i mrav" i "Sumnjivo lice" dovele su umetnike iz Srbije, ali i iz celog regiona, Hrvatske, Makedonije i susedne Bosne i Hercegovine.
Buđenje ekološke s(a)vesti
Na drugoj strani, Limenka teatar fest istovremeno je na sasvim konkretan način, budeći u deci zdrav preduzetnički duh, deci pokazao deci kako ono što recikliraju može da dobije ekološku vrednost, zahvaljujući kojoj, npr, mogu u pozorište. I u tome je zapravo originalnost ekološkog momenta ovog festivala za koji se ulaznice nisu mogle kupiti za uobičajeni novac, već je ulaznica bila ekološka s(a)vest - “ekološki novac” sačinjen od aluminijuma.
Taj aluminijumski novčić, prvu "ekološku valutu" registrovanu u svetu, dobijao je svaki gledalac koji bi doneo prazne limenke. Njima je "plaćao" ulaz na sve festivalske predstave. Bilo je potrebno doneti pet praznih limenki da bi se dobio jedan novčić. Nakon što bi limenke predali na ulazu, deca su dobijala ulaznicu za festival, a limenka bi odmah krenula na svoj novi životni put – reciklaže.
Recikliranje limenki
Tokom Limenka teatar festa za ove ekološke novčiće deca su mogla da kupe još neke zanimljive stvari koje su podizale ekološku svest: olovku sa semenom koje su mogli da poseju nakon što se olovka potroši, blokčiće i poučne knjige od recikliranog papira, torbe od recikliranog materijala...
Koliko su se deca i njihovi roditelji zdušno okupili oko ove ideje pokazuje i podatak da je tokom pet dana festivala prikupljeno preko 15.000 limenki. Limenke su sakupljanje pojedinačno, ali i kolektivno. Sakupljali su ih i neki vrtići koji su potom organizovano dovodili decu na predstave. Među publikom bilo je baka i deka, rođaka...
Uključenje lokalne zajednice
U ceo projekat uključili su se i neki kafići i desetine stambenih zajednica u Novom Sadu, jer su organizatori nedeljama pre festivala, u saradnji sa tim zajednicama, u ulazima zgrada, postavili kutije za sakupljanje limenki, te su tako stanari zgrada zajedničkim snagama doprinosili da deca lakše dođu do limenki koje su ih vodile na Limenka teatar fest. Ukratko, cela lokalna zajednica okupila se oko ove plemenite ideje.
Recikliranje uživo
Među raznim zanimljivim punktovima festivala, za decu je posebno atraktivan onaj na kojem je bio Limeni čovek koji je sa decom, u dvorištu Kulturne stanice Eđšeg, reciklirao limenke. Limeni čovek bio je mladi glumac Nikola Popović koji je, kao i mnogi posetioci festivala, na njemu prvi put čuo za ekološki potencijal jedne prazne limenke koja se može recikliriati unedogled.
Izuzetna podrška “Ball packaging Europe Belgrade”
Prvi Limenka teatar fest nastao je po ideji Valentine i Novice Pavličić. Proizašao je zapravo iz njihovog projekta "Limenkica - ulaznica" koji decu i mlade već 13 godina, kroz pozorišnu umetnost, uči o reciklaži i važnosti zaštite životne sredine. Festival Limenka teatar fest organizovali su Dečje pozorište “Čarapa”, Udruženje građana “Eko art” i “Škola plus” u saradnji sa Inicijativom „Svaka limenka se računa“, a na lokalu su pomogle kompanije “Maior Domus” i Salaš 137. Glavni sponzor Limenka teatar festa bio je “Ball packaging Europe Belgrade”.
Projekat važan za celu zemlju
Organizatori ovog izuzetnog kulturnog događaja smatraju da je o važnosti očuvanja čovekove okoline decu važno učiti kroz umetnost, kroz pozorište jer je ono jedan od odličnih načina da se deca nauče vrednostima za koje se vredi boriti: zašto je važno biti dobar čovek, istrajan i dosledan, štititi slabije, čuvati svoje okruženje - prirodu koja je izvor života u svakom smislu, što danas često zaboravljamo. U to smo se još jednom vrlo glasno uverili u ovo pandemijsko vreme koje nas je podsetilo da je važno da poštujemo životne prostore svih živih bića, da ne otimamo - ni od čoveka, ni životinja, vode, ili drveća, bilo da se oni nalaze u blizini Novog Sada, ili bilo kog drugog grada na planeti Zemlji, svejedno da li na omiljenom izletištu Fruška gora ili u dalekoj Amazoniji".
Koliko je ovaj projekat bio važan za celu zemlju pokazuje i činjenica da ga je podržala Fondacija “Novi Sad – evropska prestonica kulture” u čijem se programu “Dunavsko more” i održao.